10 przykazań filozofii kaizen, czyli jak działać, by osiągnąć cel

Kaizen to metoda dążenia do celu za pomocą małych kroków. Nieustanna zmiana na lepsze,  poprzez zaangażowanie i ustawiczne polepszanie. Metoda to część całej filozofii kaizen, która ma szerokie zastosowanie w biznesie, w procesie usprawniania produkcji, ale także w rozwoju osobistym. Ponieważ kaizen znaczy zmianę na lepsze. Nie chodzi tu o perfekcjonizm, bo to zupełnie inny sposób myślenia.

Jeśli pragniesz zmiany na lepsze to przykazania filozofii kaizen mogą ci w tym pomóc.

Dlaczego małe kroki są skuteczniejsze niż duże? Przecież to nie logiczne.

Badania pokazują, że zewnętrzna zmiana, której często pragniemy nie będzie trwała, jeśli wraz z nią nie idzie wewnętrzna przemiana.

Dobrym przykładem są historie ludzi, którzy wygrali dużą sumę na loterii. Ponad 90% z nich nie potrafiła wykorzystać tych pieniędzy w pozytywny sposób, co więcej po krótkim czasie popadła w jeszcze większe długi niż przed wygraną. Niemożliwe? A jednak! Myślisz sobie gdybym wygrała milion, na pewno by mi to nie zaszkodziło…Możliwe 🙂

A czy pamiętasz jakąś wielką pozytywną zmianę, której dokonałaś tak po prostu z dnia na dzień?

Zmiany to wynik procesu. Jedni ten proces kreują, inni biernie w nim uczestniczą.

Żeby dokonać wewnętrznej przemiany potrzebujemy przekonać samych siebie, że nie jest ona dla nas zagrożeniem.

Kaizen wykorzystuje wiedzę o działaniu mózgu. Małe kroki są efektywne, ale niezauważalne dla systemu obronnego człowieka.Stają się wkrótce nawykiem i rytuałem, częścią nas, której mózg broni, bo pragnie zachować obecny stan rzeczy.

Dlatego ta metoda jest tak elastyczna, nieinwazyjna i bardzo skuteczna, bo daje trwałe zmiany.

10 przykazań filozofii KAIZEN:

1. Problemy stwarzają możliwości.

Każda sytuacja niesie ze sobą pozytywny potencjał. To nie oznacza, że każda sytuacja jest dobra. To oznacza, że problemy mogą stać się możliwościami, np. masz problemy w relacjach. Zaczynasz czytać uczyć się na ten temat. Może idziesz na kurs albo terapię. To sprawia, że budujesz zdrowe relacje, a twoje życie i życie najbliższych wznosi się na kolejny poziom.

2. Pytaj pięć razy „DLACZEGO?”

Pytając dlaczego schodzisz w głąb sprawy. W końcu zaczynasz rozumieć istotę, tego o co ci naprawdę chodzi. Pewien bardzo dobry nauczyciel, dostał propozycję zostania dyrektorem w szkole. Kochał uczyć, nie lubił spraw administracyjnych, ale gotów był przyjąć to stanowisko. Zapytany dlaczego? zaczął podawać drugorzędne powodu, w końcu odparł, że chciałby żeby robiono z nim wywiady do gazet, a takie stanowisko mu to umożliwi.

3. Bierz pomysły od wszystkich.

Czasami inspiracja może przyjść z nieoczekiwanej strony. Wchodząc w swoje role ( szefa, rodzica, pracownika, przyjaciela itd. ) nie ograniczajmy siebie i innych do określonych ram. Nawet będąc w pozycji eksperta możemy wiele nauczyć się od innych. Ćwiczenie otwartości umysłu, sprawia, że jesteśmy gotowi dostrzec możliwości.

4. Myśl nad rozwiązaniami.

Skupiaj się na rozwiązaniu problemu. Jest takie powiedzenie by nie płakać nad rozlanym mlekiem. Nie rozważaj czyja to wina, jak niesprawiedliwość cię spotkała, skąd ten pech itd. Bo stan kryzysu to zły czas na udzielanie takich odpowiedzi. Teraz najważniejsze pytanie brzmi: Jak rozwiązać ten problem? Co należy zrobić teraz? Uwierz, że znajdziesz rozwiązanie i na tym się koncentruj.

5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy.

Rzeczywistość tak na dzisiaj wygląda, ale przecież może się zmienić. Dlatego nie mów: nie warto, to nie możliwe, nie da się . To co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś jest częścią naszej codzienności.

6. Wymówki typu: „nie da się” są zbędne.

Odrzuć wymówki. To naturalne, że znajdą się wymówki, które spróbują cię zatrzymać. Możesz je wyprzedzić i odrzucić zanim przyjdą ci przeszkadzać w osiągnięciu celu. Każda wymówka typu: nie da się, nie potrafię, jestem za stara, za młoda, za biedna, za bogata.Po prostu odrzuć je, szkoda marnować czas.

7. Wybieraj proste rozwiązania.

Myśl w kategoriach prostych rozwiązań. Nie uzależniaj swojego działania od zbyt wielu czynników. Odrzuć myślenie typu: Kiedyś, jak będę miała… Gdybym to potrafiła… Jeśli poznam...Jakiego rozwiązania możesz użyć teraz? Może chcesz założyć bloga, ale nie wiesz jak to zrobić. Odrzuć myślenie jak będę wiedziała, to…Użyj najprostszego rozwiązania: Zacznij pisać wpisy w Open Office.

8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.

Czasami koszt finansowy zamierzonego celu jest na dziś za duży. Pomyśl co możesz wpłynąć na postęp za pomocą wymiany usług. Dużo rzeczy można osiągnąć przez barter. Jakie masz zasoby, które możesz wykorzystać?

                                                                                                   9. Pomyłki koryguj na bieżąco.

Pomyłki się zdarzają. To naturale. Czekanie na idealny stan rzeczy to prokrastynacja. Ten idealny moment nigdy nie nadejdzie, a czekanie może być bardzo meczące. Lepiej działać małymi krokami i na bieżąco korygować błędy. Większe poczucie siły jest w tym gdy umiemy sobie zawsze jakoś poradzić, niż kiedy dopracowujemy coś do perfekcji.

10. Ulepszanie nie ma końca.

Rozwój jest niekończącym się procesem. Osiągamy poszczególne etapy, ale ciągle wchodzimy na kolejny i kolejny poziom. Na jakimś poziomie byliśmy mistrzem, wiedzieliśmy jak wszystko działa. Rozwijamy się wchodzimy na kolejny poziom. Przez jakiś czas czujemy się bardzo niepewnie, bo wiele rzeczy jest nowych, wychodzimy ze strefy własnych przyzwyczajeń. Jednak ten rozwój daje satysfakcję. Ciągły postęp w stosunku do własnych osiągnięć. Z czasem nabieramy pewności, że osiągniemy cel w mądry sposób, bo mamy w sobie chęć i umiejętność uczenia się. Wewnętrzne przekonanie: poradzę sobie! To przekonanie daje spokój w chwilach, gdy czujemy się niepewnie.

Ps.1. Jeżeli zainteresował cię ten wpis, to zobacz program „Rozwijam to co mam, by osiągnąć to, czego pragnę” 

Ps.2. Ten sam temat od innej strony znajdziesz w nagraniu Andrzeja „Jak dokonać trwałych zmian?”

Ps.3. Jeżeli zainteresował cię ten wpis, to zobacz nasz program „Rozwijam to co mam, by osiągnąć to, czego pragnę” 

1 komentarz
  • Dziękuję, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem i za wszystkie miłe słowa 🙂
    Bardzo gratuluję zmiany. Cieszę się, że umiesz dostrzegać postępy jakie robisz i wykorzystujesz szansę do zmiany. To bardzo budująca postawa. Powodzenia w osiąganiu wymarzonych celów. Pozdrawiam 🙂

Bożena Burzyńska