Jako swoją życiową dewizę przyjęłam: rozwijać to co mam, by osiągnąć to czego pragnę. Myślałam kiedyś, że to zdanie dotyczy rozwijania własnego potencjału. Z czasem stało się stylem mojego życia. W codziennym życiu otaczamy się przedmiotami, które zamiast niszczeć mogą stać się źródłem radości tworzenia, dawania, a także używania 🙂 W ten oto sposób zwykła puszka po mleku, może stać się pięknym opakowaniem na ciastka, a nawet posłużyć jako prezent wyrażający nasze zaangażowanie. Dziś chciałabym zaprezentować jak zrobić z puszki po mleku ozdobną puszkę na przykład na ciastka, płatki, herbatę.
Potrzebne przedmioty:
– umyta i osuszona puszka np. po mleku lub kawie
– świąteczny materiał, najlepiej cienka bawełna
– tektura modelarska o grubości 1 mm do zrobienia wieczka puszki
Narzędzia, które się przydadzą:
– klej uniwersalny ( taki, który sklei tekturę i materiał )
– ołówek
– pędzelek do kleju
– nożyczki
– klipsy biurowe
– miara krawiecka lub linijka
Etap 1. Oklejenie puszki
Odrysowujemy na materiale koło od dna puszki. Mierzymy obwód i wysokość puszki i wycinamy z materiału prostokąt pamiętając jednak by materiał wyciąć z zapasem. ( do obwodu dodajemy 1,5cm, a do wysokości 3,5 cm )
Na puszkę równomiernie nakładamy klej, dbając jednocześnie o to by nie było go za dużo, bo będą brzydkie prześwity na materiale. Przyklejamy materiał zostawiając na dole zakładkę by ładne owinać krawędź puszki. Analogicznie robimy na górze puszki.
Nadmiar materiału obcinamy.
Następnie przyklejamy materiał na krawędziach. Ważne by zacząć od boku puszki.
Przyklejamy materiał do krawędzi puszki i na jakiś czas spinamy klamrami, by materiał dokładnie przylegał.
Po wyschnięciu kleju, wcześniej wycięte koło naklejamy na spód puszki.
Etap 2. Wykonanie wieczka od puszki
Teraz przystępujemy do wykonania pokrywki. Tu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tekturowa konstrukcja wieczka po sklejeniu musi schnąć przez kilka godzin. Jeśli planujemy robić puszkę z dziećmi najlepiej jest dzień wcześniej przygotować elementy składowe.
Wycinamy z tektury okrąg, odrysowując go wcześniej od puszki. Ważne by przy wycinaniu zachować minimalny odstęp od linii, ponieważ obwód pokrywki musi być troszeczkę większy od obwodu puszki, by można było swobodnie ją otwierać i zamykać. Dodatkowo potrzebne nam będą dwa koła z materiału o średnicy odrysowanej od obwodu puszki i jedno z średnicą większą o 1 cm.
Na krawędź koła nakładamy klej, tak by przykleić drugą część pokrywki. Mocno przytrzymujemy palcami, kilka chwil do momentu, aż klej zacznie spajać tekturę. Nakładamy klamrę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Dla wzmocnienia łączenia można nakleić papierowy plaster.
Gotową konstrukcję oklejamy materiałem. Kolejno zaczynamy od większego koła, następnie oklejamy brzeg a na końcu środek pokrywki.
Nasza puszka jest już gotowa 🙂
Za pomoc w sesji zdjęciowej dziękuję dwóm niesamowitym dziewczynom Marcie i Lei 🙂
Cała przyjemność po naszej stronie 🙂
Byłyście super, a Lea to najsłodsze i najcierpliwsze dziecko pod słońcem 🙂