Pięć języków miłości, sposób na budowanie relacji z dziećmi

Żeby dziecko mogło się poprawnie rozwijać jego podstawowe potrzeby emocjonalne muszą zostać zaspokojone.  Wśród nich najważniejsza jest potrzeba miłości, czułości oraz potrzeba przynależności i akceptacji. Odpowiedzialność za świadome budowanie relacji z dziećmi i zaspokajanie ich potrzeb emocjonalnych, czyli napełnianie zbiorników miłości, spoczywa na rodzicach, a nie dzieciach.

W wychowaniu dzieci praktycznie wszystko opiera się na pełnej miłości więzi między rodzicami i dzieckiem. Jeśli rodzice nie zaspokajają potrzeby miłości w życiu dziecka, nieustannie będą napotykali problemy wychowawcze. Tylko dziecko, które CZUJE SIĘ prawdziwie kochane i otoczone opieką, będzie dawać z siebie wszystko co najlepsze. Możecie szczerze kochać swoje dziecko, ale jeśli ono tego nie ODCZUWA- być może dlatego, że nie okazujecie mu miłości w sposób, który najlepiej rozumie – nie będzie czuło się kochane. ( Gary Chapman )

Jeśli chcemy by osoba, na której nam zależy czuła się kochana, musimy mówić do niej jej językiem miłości. Gary Chapman w swojej wieloletniej pracy terapeutycznej z małżeństwami zauważył, że ludzie odczuwają i okazują miłość na 5 głównych sposobów. Nazwał te sposoby 5 językami miłości.

Dr Ross Campbell, psychiatra specjalizujący się w pracy z dziećmi i młodzieżą, mówi o zbiorniku emocjonalnym, który posiada każdy człowiek. Kiedy dziecko czuje się kochane, będzie rozwijało się prawidłowo, lecz gdy jego zbiornik miłości jest pusty, sprawia problemy swoim zachowaniem. Wiele niewłaściwych zachowań naszych dzieci wynika z pragnienia napełnienia tego zbiornika miłości. Ich złe zachowanie jest chaotycznym poszukiwaniem miłości, której nie znajdowali w domu.

Dzieci potrzebują od rodziców miłości bezwarunkowej, która zakłada, że kochamy dziecko takim jakie jest, bez względu na to jak wygląda, bez względu na jego osiągnięcia i umiejętności oraz to czy zachowuje się w odpowiedni sposób. Zaznaczam, że nie chodzi tu o brak dyscypliny i niemądrą miłość, pociągającą za sobą błędy wychowawcze. Dziecko nie jest wstanie kochać dojrzałą miłością. Zdolność okazywania miłości dojrzewa wraz z człowiekiem, jeśli ma odpowiednie wzorce. Zawsze trzeba pamiętać, że to osoba dorosła powinna zaspokoić potrzeby emocjonalne dziecka, a nie na odwrót. 

Rodzic musi obserwować i poznawać swoje dziecko, a także dawać mu przestrzeń do odkrywania własnych potrzeb. Dziecku należy okazywać miłość we wszystkich pięciu językach miłości, tak by mogło się całościowo rozwijać. W początkowym rozwoju dla każdego dziecka najważniejszy jest czas, dotyk i słowa. Niestety wielu rodzicom wydaje się, że dzieci najbardziej potrzebują pomocy i pragną prezentów.

U dzieci poniżej 5 roku życia bardzo trudno jest odkryć ich podstawowy język miłości, w zasadzie jest to niemożliwe. Starsze dzieci przejawiają już większą świadomość tego w jaki sposób przyjmowanie miłości jest dla nich bardziej odczuwalne i komunikują to na różne sposoby. Jednak nie należy wtedy rezygnować z okazywania miłości we wszystkich pięciu językach, ponieważ to stymuluje rozwój dziecka. Wraz z dojrzałością dziecko odnajduje jeden lub dwa swoje podstawowe ulubione języki miłości.

Języki miłości w życiu rodzica.

Dobrze jest poznać swój dominujący język miłości, by wiedzieć jak zapełniać własne zbiorniki miłości. Ważne jest to także dlatego, że najłatwiej jest nam okazywać miłość w naszym podstawowym języku miłości, a niekoniecznie jest to język rozumiany przez naszych najbliższych.W okazywaniu miłości dzieciom trzeba być wyczulonym na to czego dziecko naprawdę potrzebuje, a na co się zgadza, bo lubią to jego rodzice. Dobrym przykładem może być trzymanie dziecka za rękę. Kiedy widzę na ulicy ośmiolatka, który trzyma mamę za rączkę, to rodzi się we mnie pytanie, czy ten chłopiec aż tak bardzo lubi dotyk, czy raczej jego mama jest nadopiekuńcza, albo ma braki w swoich emocjonalnych zbiornikach i próbuje je zrekompensować w relacji z synem. ( O tworzeniu udanych relacji możesz przeczytać na blogu Andrzeja w zakładce satysfakcjonujące relacje ).

20150527_110432[1]W książce: Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie. Gary Chapman tłumaczy jak okazywać miłość by partner czuł się kochany. Dla tych, którzy lubią wiedzę w pigułce wydano bardzo praktyczny skrót tej książki pt.: Pięć języków miłości. 

Języki miłości jakimi posługujecie się ty i twój partner, mogą być tak różne, jak polski i chiński. Bez względu na to jak bardzo starasz się wyrazić swoja miłość w języku polskim, jeśli twój partner rozumie tylko chiński, nigdy nie uda wam się poczuć jakim wielkim uczuciem darzycie się nawzajem. ( Gary Chapman )

20150602_161744[1]

dr Gary Chapman i dr Ross Campbell we wspólnej książce pt. Sztuka okazywania miłości dzieciom, opisują 5 języków miłości dostosowane do potrzeb dzieci.

 

 

 

Pięć języków miłości:

1. Dotyk

2. Słowa

3. Czas

4. Prezenty

5. Pomoc

Każdy język ma własne dialekty, sposoby wyrażania, które przez różnych ludzi odbierane są w indywidualny sposób. W kolejnych wpisach zajmę się szczegółowym opisem, każdego z pięciu języków.

 

city-landmark-lights-night-medium (2)

Budowanie więzi z dzieckiem jest jak łączenie dwóch brzegów. Nie chodzi o to by za zakopać przepaść, raczej o to by zbudować solidny most, który połączy brzegi, a wodzie pozwoli swobodnie płynąć.  Jeśli most będzie trwały, obudowany miłością, akceptacją, szacunkiem i zaufaniem mogą przejechać po nim setki, tysiące tirów z naszymi ( rodzica i dziecka) poglądami, wartościami, wskazówkami, a nawet błędami. Jeśli  zamiast mostu stworzymy kładkę z przypadkowych desek, nawet gdy będziemy bardzo chcieli nie dotrzemy na drugą stronę.

W kolejnych wpisach omówię szczegółowo pięć języków miłości ( dotyk, słowa, czas, prezenty i pomoc).

Bożena Burzyńska