Pięć powodów, dla których warto realizować marzenia

Dlaczego jest ważniejsze niż jak.

Jeśli masz silny powód znajdziesz rozwiązanie.
Jeśli nie masz silnego powodu, znajdziesz wymówkę.

Na jednym z wyjazdów rodzinnych braliśmy udział w grze plenerowej. Otrzymaliśmy specjalne mapy, a zadaniem było odszukanie jak największej ilości denarów. Nikt nie wiedział jak owe denary wyglądają.

Wyruszyliśmy w czwórkę, całą rodziną, ale dla Filipa tempo było zbyt duże, więc stopniowo oddalaliśmy się od reszty drużyny. Wkrótce okazało się, że nie wiemy gdzie jest Andrzej z Pawłem, nie mamy mapy, nie wiemy w którą stronę iść ani czego szukać.

Błąkaliśmy się po okolicy, aż spotkaliśmy resztę zespołu. Paweł z entuzjazmem pokazywał ile denarów udało im się zdobyć. Kiedy spojrzałam na ich znaleziska natychmiast z Filipem ruszyliśmy do najbliższej kępy traw. Tam właśnie przed chwilą mijaliśmy kilka srebrnych kapsli, które w rzeczywistości okazały się być cennymi denarami 😉 Odetchnęłam z ulgą…denary czekały, aż po nie wrócimy.

Było dużo śmiechu i wszystko wyszło wspaniale, bo to była dobrze zorganizowana zabawa.

Wielu ludzi we własnym życiu zachowuje się tak jak ja w tej zabawie. Błądzą bez mapy, sami nie wiedząc dokąd. Szukają, ale nie wiedzą czego. I tak naprawdę wcale dobrze się przy tym nie bawią ;(

John Maxwell ujął to tak:

„Większość ludzi błąka się po bezdrożach życia. Bez wyraźnego marzenia, bez wyraźnych pragnień. I nawet, gdy na ich drodze pojawia się jakaś wspaniała okazja, nie potrafią jej dostrzec i zbudować marzenia.”

Powody dla których warto odkryć i realizować marzenia:

1. Czujesz, że żyjesz.

Marzenia wzbudzają entuzjazm ekscytację, poczucie sensu. Kiedy robisz to co kochasz, czujesz się wspaniale.

Podstawowym i największym marzeniem człowieka jest zrealizowanie swojego potencjału. Nawet jeśli ktoś nie bierze tego pod uwagę, z czasem realizując swoje marzenia może odkryć to do czego został stworzony i jak być w życiu naprawdę szczęśliwym człowiekiem.

Jeśli nie realizujesz swoich marzeń to ktoś inny zatrudni cię do realizowania swoich.

2. Marzenia pobudzają do działania.

To cudowne uczucie, gdy zrealizuje się swoje marzenie. Efekt często przewyższa nasze wyobrażenia. Jednocześnie ze spełnieniem i radością, pojawia się chęć by zrobić więcej!

3. Marzenia są celem i katalizatorem jednocześnie, dzięki nim możesz stać się lepszym człowiekiem.

Realizując marzenia zmieniamy się. Droga do marzenia może być równie ważna jak samo marzenie. Czasami nawet okazuje się, że nie chodziło o cel ale o rozwój, zmianę jaka się dokonała w nas, na drodze do celu. W ten sposób przekonujemy się co znaczy mieć, ale także jak ważne jest żeby być, czuć, doświadczać.

4. Pozytywnie wpływasz na innych ludzi.

Będąc przykładem sprawiasz, że inni też zaczynają realizować swoje marzenia. Widać to w wielu środowiskach. Ktoś marzy o przebiegnięciu maratonu. Okazuje się, że kilku znajomych też zawsze o tym marzyło i zaczynają treningi, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Ktoś inny usłyszał, że biegasz i w końcu zaczął…uczyć się hiszpańskiego. Przecież od lat powtarzaliście sobie, kiedyś tego dokonam. Dzięki tobie może nadejść to magiczne „kiedyś”. W kontekście rodzicielstwa realizowanie własnych marzeń to bardzo ważny aspekt życia rodzinnego. Przecież dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie 😉 Chcesz by twoje dziecko było szczęśliwe? Pokaż na swoim przykładzie jak być szczęśliwym 🙂

5. Możesz zmieniać świat na lepsze.

Nawet jeśli twoje marzenie nigdy nie osiągnie wymiaru globalnego ( skąd ta pewność że nie osiągnie?), może wywołać ogromne pozytywne zmiany na mniejszą skalę.

Ludzie, którzy marzyli o dzieciach, ale nie mogli mieć własnych.
Przez adopcję sprawili, że świat jakiegoś dziecka, a teraz ich syna lub córki, nabrał pozytywnego wymiaru. Oni rozwinęli się dzięki dziecku, a dziecko może rozwijać się przy nich. Z czasem przeniesie to na kolejne i kolejne pokolenia. Rozwój dokonuje się w rodzinie, w najbliższym otoczeniu, w społeczeństwie. W perspektywie lat poszerza swoją skalę i zmienia świat na lepsze.

Bardzo przydatne ćwiczenie:

Wypisz sobie wszystkie TWOJE powody, dla których chcesz realizować SWOJE marzenia.

Pamiętaj DLACZEGO jest silniejsze niż JAK. Im masz większą świadomość, dlaczego coś jest ważne, tym łatwiej ci tego dokonać.

Wracaj myślami do swoich powodów. Używaj ich często, a zobaczysz jak wzrośnie twoja motywacja do działania.

Zrób pierwszy krok, napisz sobie:

Dlaczego warto realizować marzenia?

Ps. Jeśli chcesz podzielić się swoimi powodami, możesz umieścić je w komentarzach 🙂 Dlaczego warto napisać? Być może nadszedł czas by „kiedyś” stało się „dziś”.

Ps.2. Kontynuację tematu znajdziesz we wpisie „Jak odkryć marzenia?”

Ps.3. Jeżeli zainteresował cię ten wpis, to zapraszam do programu: „Rozwijam to co mam, by osiągnąć to, czego pragnę”

Bożena Burzyńska