SMARTER czyli jak stawiać cele

Jakiś czas temu metoda stawiania celów SMART ( z j.ang. mądry) została zweryfikowana i rozszerzona o dwa bardzo ważne aspekty. Teraz nosi nazwę SMARTER czyli mądrzejszy. Z wpisu dowiesz się jak mądrzej stawiać cele za pomocą metody SMARTER. Uważam, że Andrzej Burzyński w genialnie prosty sposób tłumaczy jak to zrobić, dlatego treść wpisu pochodzi z jego filmiku na ten temat.

Po co plany?

Są ludzie, którzy powiedzą: Planowanie zabija spontaniczność. Albo: życie jest tak dynamiczne, że trudno jest cokolwiek zaplanować.  To prawda, życie jest dynamiczne, dlatego plany muszą być elastyczne.

To co jest ważne, trzeba mieć plan, bo kto nic nie planuje planuje porażkę.

Ze względu na osobowość są ludzie, którzy wolą działać w sposób intuicyjny, spontaniczny są też tacy którzy działają bardziej planowo, racjonalnie.

Bez względu na to w jaki sposób wolisz działać, czy spontanicznie, czy ściśle według ustalonych kroków. To co jest ważne potrzebujesz określić jaki jest twój cel.

Nie znając celu, nie wiesz co chcesz osiągnąć i albo będziesz szukać po omacku kierując się intuicją, albo krok po kroku skrupulatnie dojdziesz do miejsca, w którym tak naprawdę nie chcesz być, bo po drodze minęłaś swój prawdziwy cel, nawet o tym nie wiedząc.

Dlaczego cel jest tak ważny?

Cel sprawia, że twoje marzenie może zostać zrealizowane.

Marzenie to coś bardzo ogólnego. Wizja przyszłości, która nas fascynuje. Pobudza nasze emocje, sprawia że czujemy się zachęceni, podekscytowani.

Przykładowym marzeniem jest: chcę być zdrowy, chcę mieć wspaniałe relację, chcę być bogatym, chcę mieć czas na to co jest dla mnie ważne.

To są ogólne marzenia.

One są mgliste, niejasne. Ale one potrzebują takie być, ponieważ pobudzają nasze emocje. Kiedy mamy marzenie to czujemy: tak, to mnie ekscytuje, wejdę w to chciałbym tam być, podoba mi się taka wizja.

Marzenia potrzebujemy ubrać w cele. Po to by nie skończyło się tylko na bujaniu w obłokach i zachwycaniu się jakby fajnie było, gdyby samo się spełniło 😉

Metoda SMARTER to jest właśnie sposób ubierania marzeń w cele, po to by osiągnąć to, na czym nam naprawdę zależy.

Cel jest konkretny, mierzalny więc możesz łatwo zweryfikować czy go osiągasz.

Plan natomiast może być czymś zmiennym. Tworzysz plan, zaczynasz go realizować i decydujesz czy coś należy zmienić czy nie.

Jak metodę SMARTER zastosować w realizacji marzeń?

Będę używać polskiej terminologii, nie jest to dosłowne tłumaczenie angielskich słów, składających się na ten akronim.

S  – szczegółowy

Określ szczegółowy, dotyczący konkretnej dziedziny życia cel.

Jeśli prowadzisz biznes, to może to być zwiększenie obrotów, twojego zysku, rozbudowa firmy itd.

Jeśli chcesz, żeby to była dziedzina relacji, może wybierzesz polepszenie relacji z mężem, dziećmi czy wasze relacje rodzinne.

Ludzie chcący rozwoju, zgłaszający się na coaching przed spotkaniem otrzymują ode mnie cztery pytania. Jednym z nich jest: od jakiej dziedziny życia chciałbyś zacząć zmiany?

Klienci rzadko wybierają jedną dziecinę, zazwyczaj wskazują na kilka. Proszę ich wtedy by na początek wybrali jedną.

Często bardzo trudno jest wybrać jedną, bo gdy ktoś czuje się przygnieciony różnymi sprawami, nie czuje satysfakcji i w pewnym momencie jest już tak zmęczony, że chciałby zmienić wszystko na raz.

To bardzo trudne zadanie i w wielu wypadkach nierealne. Dlatego zaczynamy od jednej dziedziny życia.

Zmiany, które klient wypracuje, będą motywacją do dalszego działania. Metody, których się nauczy będzie mógł zastosować w przyszłości samodzielnie.

Wypisz wszystkie dziedziny życia. Możesz skorzystać z przykładowego podziału: ( praca zawodowa, finanse, rozwój osobisty, sprawność i zdrowie, relacje towarzyskie, życie rodzinne, wartości życiowe).

Wybierz jedną z dziedzin od której chcesz zacząć zmianę. Życie jest jak układ naczyń połączonych. Realizując marzenia z jednej dziedziny, automatycznie wpływasz na całe swoje życie.

M- mierzalny

Żeby wiedzieć czy osiągnęłaś cel musisz wiedzieć jak to zmierzyć.

Ktoś może powiedzieć. A jak zmierzę  satysfakcję z relacji z bliskimi?

To możliwe. Jeżeli dzisiaj napisałabyś, że główne towarzyszy ci w kontekście relacji rodzinnych to nuda frustracja, złość, irytacja i częste kłótnie. A po osiągnięciu celu to będzie spokój, zadowolenie, porozumienie, szczęście, śmiech, radość, to łatwo rozpoznasz. Ale oczywiście, można powiedzieć, że to są głównie emocje, więc coś zmiennego ulotnego.

Możesz zrobić wtedy takie ćwiczenie:

zapisuj przez miesiąc, jak się czujesz w ciągu dnia. Jakie emocje ci towarzyszą i zaobserwuj, czy ulegają one zmianie na lepsze.

W relacjach inną rzeczą, taką bardzo mierzalną jest ilość czasu, którą razem spędzamy.

I oczywiście, można powiedzieć, że nie chodzi o ilość ale o jakość. Tak to prawda. Jednak należy pamiętać że jakość przychodzi razem z ilością. Nie jesteś w stanie zbudować super głębokiej relacji z kimś poświęcając na to mało czasu.

Nie zgadzam się z twierdzeniami w stylu: są tacy ludzi, z którymi możesz nie widzieć się lata, a i tak jak się spotkacie, to nadal nadajecie na tych samych falach. Niekoniecznie.

Ad hoc jest to możliwe wtedy, gdy obie osoby się nie rozwinęły i gdy się spotykają nadal rozmawiają na dawne te same tematy z przeszłości.

Jeżeli się rozwijasz, to automatycznie się zmieniasz. W życiu jest taka zasada, że ludzie z przeszłości nie zbudują twojej przyszłości.

A – ambitny

Cel musi być ambitny. Niech to będzie coś co cię kręci.

Na przykład: Czyimś marzeniem jest zwiedzić cały świat.

Szczegółowy: podróże.

Mierzalny: zwiedzić 194 państwa

Teraz należy zadać sobie pytanie czy ten cel jest ambitny?

Tak. To mnie ekscytuję gdy pomyślę że mógłbym być w tych wszystkich krajach.

Kolejnym pytaniem będzie, czy cel jest realistyczny?

R- realistyczny

Teraz zaczynamy się zastanawiać: chcę zwiedzić cały świat, ale mam już swoje lata, ograniczony czas, bo mogę wyjeżdżać tylko dwa tygodnie w roku…Po przeliczeniu tego wszystkiego dochodzę do wniosku, że realistyczne będzie gdy zwiedzę 20 krajów.

T- tworzony w czasie

W jakim czasie chcę zwiedzić 20 krajów? Skoro masz do dyspozycji 2 tygodnie rocznie. Podczas jednego wyjazdu jesteś w stanie zwiedzić 1 kraj, to zwiedzenie 20 krajów zajmie ci 20 lat.

To wydaje się bardzo proste. Jednak teraz okazuje się, że zamiast 194 krajów będziesz w stanie zwiedzić 20. Może zająć ci to dużo więcej czasu niż się początkowo wydawało.

W podobnych sytuacjach wiele osób się zniechęcało…

Dlatego rozbudowano metodę SMART o dwa nowe aspekty:

E- entuzjazm

Czy zapisany cel nadal budzi w tobie entuzjazm? Jeśli cel nie budzi entuzjazmu, trudniej będzie go realizować.

R- relacja z innymi dziedzinami życia

Cel jest bardzo waży, ale nie powinien zakłócać twojej ekologii życia i w negatywny sposób wpływać na pozostałe dziedziny. Jeśli realizacja celu miałaby sprawić, że popsują się twoje bliskie relacje, stracisz zdrowie, pracę to może nie warto.

W tym punkcie oceniamy cel w szerszej perspektywie, w kontekście całego życia, po to by jego osiągniecie budowało nasze życie a nie je rujnowało.

Jeśli wyznaczony cel jest tak określony, że spełnia wszystkie kryteria SMARTER to czas na rozpoczęcie działania!

Zdobycie wiedzy na jakiś temat jest bardzo ważne, ale równie ważne jest działanie.

Jeżeli chcesz realizować swoje marzenia zacznij od postawienia sobie jednego celu. Możesz określić go metodą SMARTER, następnie potrzebujesz działać. Jak zacząć napiszę w kolejnym wpisie.

Jeżeli zainteresował cię ten wpis, to zobacz program: ” Rozwijam to co mam, by osiągnąć to, czego pragnę”

 

Bożena Burzyńska