8 założeń pozytywnej postawy życiowej

” Nie ma kresu sukcesom, nie ma klęsk ostatecznych”

tak Robert Schuller zatytułował jedną ze swoich książek. Przedstawił w niej fundament Myślenia Możliwościowego, czyli

8 zasad pozytywnej postawy życiowej:

1. Zdecyduj się przyjąć pozytywną postawę wobec zmian

Odruchowo nikt nie lubi zmian. Każda zbyt duża zmiana uruchamia nasz podświadomy system obronny i sprawia że czujemy się niekomfortowo. Dlatego mówiąc o zmianach często poruszany jest temat strefy komfortu, a mówiąc dokładniej strefy przyzwyczajeń. To co dla naszego mózgu jest znane wydaje mu się bezpieczne, bez względu na to czy jest dobre czy złe.

Dlatego osoba paląca papierosy od 40 lat jest w stanie podać wiele argumentów, ( w tym związanych ze zdrowiem!) by nie rzucać palenia. To co znane podświadomości wydaje się bezpieczne, to co nieznane budzi obawy.

2. Pozytywna postawa myślowa wobec samego siebie.

W człowieku jest tendencja do przeceniania własnych braków, niedoskonałości, błędów i porażek. Sama szkoła i jej system oceniania od najmłodszych lat uczy, żeby pamiętać swoje błędy. W pewnej klasie widziałam kiedyś wielką tablice z minusami za złe zachowanie. Każda uwaga była odnotowana i wisiała przed oczami uczniów jako przestroga. W tym chorym systemie nie było możliwości anulowania zdobytych minusów. Nie było też tablicy z plusami za dobre zachowanie.

Czasami jako dorośli zapisujemy w swojej pamięci lub spychamy głęboko do podświadomości każdy błąd, każdy niedostatek. W istotnych chwilach te przekonania sabotują nasze działania.

Jak to przezwyciężyć? Czasami może potrzebna jest terapia, ale na początek dobrze sprawdza się metoda Brayana Tracy:

Powtarzaj: „lubię siebie” i zacznij siebie lubić.

Naucz się przyjmować pochwały i komplementy.

Ćwicz postawę wdzięczności.

3. Pozytywna postawa wobec odpowiedzialności za własne wybory. 

Jako ludzie mamy takie pokusy by unikać odpowiedzialności. Łatwiej jest nawet nie zastanawiać się nad pewnymi decyzjami. Wygodniej byłoby zrzucić winę na kogoś innego. ( Oczywiście w pewnych sprawach można zdać się na doradztwo.) Jednak ostatecznie my sami jesteśmy kowalami własnego losu.

Jeśli nie wykorzystamy tego daru do realizowania własnych marzeń, ktoś inny zatrudni nas do realizacji swoich.

4. Pozytywna postawa  wobec pojawiających się problemów.

Pozytywną postawę wobec problemów przyjmujemy po to by móc sobie z nimi poradzić. Problemy mają charakter przejściowy, kontrolowalny, są nieodłączną częścią procesu wzrostu. Każdy problem jest wieloskładnikowy i rozbicie go na czynniki pierwsze zwiększa szanse poradzenia sobie z nim krok po kroku. Stojąc wobec problemu zawsze mamy wybór jaką postawę przyjmiemy: osoby która może coś zrobić, czy ofiary, która wyuczyła się bezradności. Nastawienie to kluczowy element każdego działania.

Pisząc o pozytywnej postawie wobec problemu, nie podważam istnienia dobra i zła, odróżniam problem od traumy ( więcej o tym możesz przeczytać tutaj ). O kilku zasadach radzenia sobie z problemami napisałam we wcześniejszych wpisach.

5. Pozytywna postawa myślowa wobec ludzi.

Im większe masz w życiu marzenie, tym bardziej prawdopodobne że nie osiągniesz tego sam. Można patrzeć na to jak na przeszkodę, bo współpraca z ludźmi często jest mecząca a nawet naraża na zranienie. Z drugiej strony każdy człowiek stworzony został do relacji i kontakt z innymi ludźmi w równym stopniu może być uzdrawiający i rozwijający. sztuką jest nauczyć się rozpoznawać wartościowych ludzi, którym możemy zaufać. Ta nauka wymaga wysiłku, ale przynosi niesamowite owoce.” Ludzie, którzy wierzą w ludzi, najczęściej zostają za swą wiarę sowicie wynagrodzeni! ”

6. Pozytywna postawa wobec uczuciowego zadowolenia.

Uczucia zmieniają swój charakter. To naturalny proces. Po euforii często przychodzi znudzenie. Trudne momenty są czymś naturalnym, a nawet potrzebnym jednym z pozytywnych elementów trudnych sytuacji jest to, że uczymy się panowania nad swoimi zachowaniami.

Działanie nie może zależeć tylko od emocji, które są zmienne. To emocje wypływają z działania, które podejmiemy. Sami mamy wpływ na to jak się czujemy. Po pierwsze czy w ogóle chcemy się dobrze czuć? Czy może lubimy stan użalania się nad sobą, albo rozważania jak bardzo czujemy się źle?

Jeśli chcemy przyjąć pozytywną postawę wobec uczuciowego zadowolenia, to zaczynami od tego, że uczymy się rozróżnić i nazywać myśli i uczucia negatywne i pozytywne. Odkrywamy ich źródło i rozwijamy te emocje, które są przyjazne, wyciszamy te, których nie potrzebujemy. Skupiamy uwagę na tym co pozytywne, używając do tego książek, nagrań audio i video. Ćwiczymy umysł, by dostrzegał pozytywne rzeczy, a za tym przyjdą pozytywne emocje. One natomiast wzmocnią pozytywne działania i postawy. Punktem wyjścia jest nasza decyzja: czy chcemy czuć się dobrze?

7. Pozytywna postawa wobec twórczych pomysłów.

Człowiek myślący w pozytywny sposób, szanuje swoje myśli, nie pozwala im bezowocnie przemykać przez jego umysł, ale wyłapuje  cenne pomysły, bo wie że w ten sposób można zmienić świat. Przy czym zdaje sobie sprawę z tego, że każdy nawet najlepszy pomysł ma swoje negatywne strony, nie ma idealnych pomysłów. Rozwój zawsze niesie za sobą wyzwania.

8. Pozytywna postawa wobec podejmowania decyzji.

Pozytywna postawa wobec podejmowania decyzji ma podstawowe znaczenie. Sami decydujemy czy o jakiejś sprawie będziemy myśleć pozytywnie czy negatywnie. Należy zdawać sobie sprawę z tego że każda decyzja niesie w sobie jakiś element ryzyka, nie ma czegoś takiego jak decyzje całkowicie bezpieczne. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji należy zbadać stopień ryzyka, nie da się go wyeliminować, ale także nie można udawać, że ryzyko nie istnieje. Nie podejmowanie decyzji też jest w pewnym sensie podjęciem decyzji. Istnieje znacząca różnica między rozważnym przyglądaniu się wszystkim wariantom, a odwlekaniu decyzji ze względu na wewnętrzne lęki i opory.

Pozytywna postawa wobec podejmowania decyzji uczy nas wiary w siebie, w to że jesteśmy mądrzy, dobrzy, sprawczy i możemy się stać najlepszą wersją samych siebie. Decyzja to pierwszy krok do osobistego sukcesu.

 

Bożena Burzyńska