Może zastanawiasz się: jak to jest? Startowałyście z kimś w podobnym miejscu, skończyłaś taki sam kurs. Widzisz jak ta osoba się rozwija, idzie do przodu w wyznaczonym kierunku, a ty wciąż masz wrażenie, że kręcisz się w kółko.
Jak to jest, że za tą samą usługę bierzesz jakąś stawkę, a ktoś inny za to samo dwukrotnie więcej!?
A może zmagasz się z czymś takim, że jak zaczynasz myśleć o marzeniach, snuć plany na przyszłość, czy wyznaczać cele to wchodzisz albo wprost w uczucie złości, albo czujesz, że to wszystko nie jest dla ciebie osiągalne i dopada cię przygnębienie, rezygnacje, wolisz nie snuć żadnych marzeń, bo nie wierzysz ze dasz radę.
Te trzy sytuacje łączy bardzo ważny element, bez którego budowanie kariery, rozwój w życiu zawodowym jest prawie niemożliwe. To jest poczucie pewności siebie.
Bez poczucia pewności siebie nasze wysiłki nie dają oczekiwanych efektów. A my sami w ogóle nie dajemy sobie szansy by podzielić się swoim potencjałem.
W tym wpisie pokaże Ci trzy skuteczne sposoby na budowanie pewności siebie. Jeżeli wolisz słuchać, to poniżej znajduje się nagranie na ten temat.
Co zrobić żeby budować pewność siebie?
Pierwszy bardzo ważny element, który ma wpływ na poczucie pewności siebie to jest poczucie kompetencji.
Jeśli nasze umiejętności wzrastają i zyskujemy poczucie, że jesteśmy w czymś dobrzy, to automatycznie wzrasta też pewność siebie w tym co robimy. A ta pewność dodaje nam przyspieszenia i nasze umiejętności jeszcze szybciej wzrastają rodzi się w nas przekonanie, że uda nam się zdobyć nowe umiejętności, podjąć kolejne wyzwania. Zatem budowanie pewności siebie jest oparte na poczuciu kompetencji.
Zobacz w czym chciałabyś się rozwijać, nie mówię tu o tym, że mamy być dobrzy we wszystkim. Mam na myśli, żebyś wybrała coś w co chcesz zainwestować swój czas, swoją energię, być może także pieniądze, po to by zdobyć przekonanie, że jesteś w tym naprawdę dobra.
Malcolm Gladwell, socjolog i publicysta, który opublikował wiele ciekawych badań, pokazał na przykładzie dwóch ludzi o takim samym talencie, że decydujący wpływ na to kto z nich osiągnie sukces ma ilość wypracowanych godzin w danej dziedzinie.
Przy założeniu, że dana osoba posiada odpowiednie predyspozycje, 10 tysięcy wyćwiczonych godzin przenosi człowieka w strefę eksperta. Zatem talent plus wypracowane godziny przekładają się na sukces.
Druga rzecz: Świadome budowanie poczucia pewności siebie we własnym wnętrzu.
Bardzo skuteczną metodą jest odwoływanie się do sukcesów z przeszłości.
Używając słowa „sukces” mam na myśli osiągnięcia, te które możesz nazwać małymi i te które uważasz za wielkie w swoim życiu. Pomyśl lub napisz na kartce o swoich sukcesach. Być może jesteś dumna z wielkiego awansu,zdanie egzaminu na którym ci zależało, zrobienie prawa jazdy. Mogą to być takie rzeczy jak: nauczenie się wiązać sznurowadła, czytanie, albo pisanie prosto w linii. To kategoryzowanie nie jest zbytnio istotne. Ta ocena nie jest ważna, bo nasze subiektywne odczucia zależą od wielu czynników, lepiej jest wypisać wszystko bo to też pokazuje czy potrafisz doceniać małe kroki. Popatrz na te listę i zacznij ja czytać raz a może nawet dwa, trzy razy dziennie. Zaobserwuj swoje emocje które budzą się gdy czytasz te listę. Jakie przekonanie rodzi się w twojej głowie? czy to że te sukcesy to jest mało, czy może raczej radość wdzięczność że przebyłaś taką drogę? A może towarzyszy ci lekka obawa, że czytanie o tym co było dobrego jest stratą czasu, bo przecież nie ma czego wyolbrzymiać.
Wypisz wszystko pozytywne, co przychodzi ci do głowy.
Zacznij czytać ją tak jakby, była to lista sukcesów twojego dziecka albo przyjaciela – kogoś na kim ci zależy. Spróbuj czytać ja z serdecznością, bardziej z nadzieją w przyszłość niż z ocenianiem. Naucz się w taki sposób patrzeć na swoje sukcesy, to naprawdę zbuduje większe poczucie pewności w tobie.
Poczucie pewności, ta wiara że ci się uda jest niezbędna w budowaniu przyszłości. To jest tak gdy, ktoś staje przed jakimś problemem. Nie jesteśmy w stanie z góry zagwarantować że wszystko się ułoży tak jak by się tego chciało.
Samo zaklinanie rzeczywistości nie zadziała, więc nie wystarczy powtarzać sobie: wszystko będzie dobrze. Jednak z drugiej strony przez to co sobie mówimy, mamy bardzo duży wpływ na to jak zareagujemy w trudnościach jak zadziałamy. Dlatego warto budować w sobie tę pewność – wiarę w to że ci się uda. I najskuteczniej buduje się ją w odniesieniu do tych sytuacji w których było trudno, ale sobie poradziłaś.
Jeśli sama nie wierzysz w swój sukces, to nawet jeśli cały świat będzie w to wierzył i tak trudno będzie ci go odnieść. Ale patrząc od drugiej strony, jest szansa, że ci się uda pomimo, że wszyscy są sceptyczni, wystarczy że ty sama wierzysz. Będzie trudno, ale jest szansa.
Przy budowaniu pewności siebie ważne jest by samemu określić komu chcemy dać prawo do wpływania na nasze życie.
Nie da się kontrolować co inni myślą lub mówią, jednak możesz zdecydować: Czyją opinię chcesz brać pod uwagę, a komu nie dasz przyzwolenia by udzielał ci rad? W swoim życiu dokonałam takiego wyboru. Liczę się z opinią ludzi, którzy są dla mnie autorytetem w dziedzinie w której się rozwijam. Jeśli ktoś, kto zdobył więcej, ma doświadczenie i „wypowie się” na temat tego co ja zrobiłam, to wezmę to zdanie do siebie, rozważę je. Będę wdzięczna za dobre rady, spróbuje jej zastosować i będę wdzięczna za nie. Podobnie jest w sytuacji, gdy ktoś, komu na mnie zależy, mimo że w danej dziedzinie nie jest do końca kompetentny, ale powie coś co ma nadzieje, że mi pomoże. Wezmę to pod uwagę, bo wierzę że tej osobie szczerze na mnie zależy.
Nie biorę pod uwagę opinii, które pochodzą od ludzi, którzy albo nie są dla mnie autorytetem w danej dziedzinie albo nie mam pewności że zależy im na moim dobru.
Trzecią ważną rzeczą w budowaniu pewności siebie jest otaczanie się pozytywnymi ludźmi.
Znalezienie środowiska, w którym można wzrastać. Otaczanie się ludźmi, którzy będą w ciebie wierzyć. Być może będzie to ktoś, kto jest krok przed tobą, przeszedł podobne trudności i będzie mógł udzielić ci wsparcia, że to co teraz przechodzisz jest do przejścia. Doda ci wiary że wystarczy trochę wytrwałości, wiary w siebie i można to przejść, bo sam taką drogę przebył. Może to są rzeczy oczywiste, ale gdy czujemy się wyczerpani takie wsparcie dużo daje i ma wpływ na poczucie pewności siebie.
Nie wystarczy czekać.
Jednak w życiu nie jest tak że wystarczy usiąść i czekać, aż wokół nas zgromadzą się ludzie, którzy w cudowny sposób dostrzegą nasz niesamowity talent, albo jakąś inną wartość i jeszcze to docenią. Tak to nie działa. Sama potrzebujesz znaleźć ludzi, którzy staną się dla ciebie wsparciem.
Jest takie powiedzenie: „kiedy uczeń jest gotowy, to nauczyciel się znajdzie.”
Jak wyrobić w sobie taką gotowość ucznia?
To co chcesz otrzymać od innych spróbuj dawać na tyle na ile możesz. Jeśli jesteś rodzicem, na pewno zdajesz sobie sprawę jak rodzice mają ogromny wpływ na poczucie wartości swoich dzieci, kiedy mogą zachęcać dzieci, doceniać ich starania, pokazywać że ich wkład, starania są dostrzeżone i istotne. Pokazywanie, że ważne jest by doceniać to ile sami jesteśmy w stanie zrobić, to w jaki sposób sobie poradziliśmy. Dzieci uczą się tego od dorosłych.
Będąc wsparciem dla innych sami uczymy się dwóch rzeczy:
po pierwsze, żeby dostrzegać w swoim życiu rzeczy, na które często nie zwracamy uwagi, bo wydają się nieistotne,np. małe osiągnięcia, albo nie dostrzegamy ich bo tempo naszego życia jest zbyt duże i nie mamy czasu na taką refleksję.
Pomagając innym się zatrzymać, popatrzeć z wdzięcznością na to co mają, nam samym łatwiej jest we własnym życiu zacząć doceniać rzeczy, które wydawały się małe. Bo życie innych ludzi może być jak lustro w którym możemy się przejrzeć.
Niekiedy moje klientki patrząc na własne życiu mówią: ja nic nie osiągnęłam. Wtedy opowiadam im dokładnie to co opowiedziały mi wcześniej o swoim życiu i pokazuję kogo widzę, ze siedzi przede mną osoba, która osiągnęła to i to, że mogę zauważyć dzięki temu, że ta osoba jest np. wytrwała, serdeczna, ambitna, sumienna, troskliwa.
Dodatkowo zachęcając innych w nas samych kształtuje się postawa otwartości, żeby przyjąć od innych zachętę od innych. Bo jeśli się w coś angażujemy automatycznie zaczynamy to bardziej doceniać.
To są dwa bardzo ważne aspekty postawy ucznia: uczymy się doceniać małe rzeczy i przenosimy to do swojego życia oraz kształtuje się w nas otwartość, żeby przyjąć zachętę.
Podsumowując jeszcze raz wskaże trzy elementy, które znacząco wpływają na wzrost poczucia pewności siebie:
Rozwijaj to co masz, bądź w tym dobra, poczuj że potrafisz.
Doceniaj to co już osiągnęłaś.
Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy będą dla ciebie zachętą i ty bądź zachętą dla innych.
Powodzenia! 🙂
Jeśli chcesz zgłębić temat wdzięczności, odkrywania swoich zasobów i sposobów na budowanie wsparcia, to zachęcam Cię do lektury mojej książki pt. „Bliżej siebie-bliżej marzeń”. Opis książki i niektóre opinię czytelników znajdziesz tutaj.