10 przykazań Myślenia Możliwościowego Robert H. Schuller

Na zakończenie cyklu o tym „Jak realizować marzenia?” kilka praktycznych wskazówek od Roberta Schullera, który jest twórcą myślenia możliwościowego”:

1.Nie odrzucaj pomysłu tylko dlatego, że tkwi w nim jakiś  czynnik negatywny.

Oddzielaj negatywne aspekty od pozytywnego potencjału, który tkwi w pomyśle. Każdy pozytywny pomysł zawiera w sobie zalążek sukcesu, który można osiągnąć, umiejętnie ten pomysł wykorzystując.”

” Lepiej dokonać coś w sposób nie całkiem doskonały, niż uniknąć błędu nic nie robiąc.”

2. Nie odrzucaj żadnej możliwości dlatego tylko, że nie uzyskałeś jeszcze poparcia.

„Wolisz dążyć do usatysfakcjonowania swojego ego – czy też do posmakowania owoców prawdziwego sukcesu?”

3. Nie odrzucaj żadnej możliwości tylko dlatego, że wydaje ci się niemożliwa do spełnienia!

Najlepiej wykreśl ze swojego słownika i umysłu słowo „niemożliwe”. Wypowiadanie negatywnych określeń rzeczywistości blokuje naszą kreatywność i wiarę w powodzenie, ponieważ podświadomie staramy się uniknąć zagrożenia i rozczarowania. Lepiej myśleć w sposób możliwościowy: To jest możliwe. Jeszcze nie wiem w jaki sposób i kiedy da się to urzeczywistnić, ale to jest możliwe.

4. Nie odrzucaj żadnej możliwości, dlatego, że zaprzecza twojemu dotychczasowemu myśleniu.

Rozwijając się zmieniamy się, czasami sami jesteśmy zadziwieni jak bardzo. Człowiek świadomy wierny jest procesowi myślenia, odkrywania i w tym jest stały, zamiast za wszelką cenę trzymać się swoich przekonań, chociaż już sam nie wie z jakiego powodu.

5. Nie odrzucaj żadnej możliwości tylko dlatego, że w danej chwili nie jest legalna.

Prawo może się zmienić. Inną kwestią jest moralność. Mogą być rzeczy w danym kraju jeszcze nie legalne, ale „moralnie poprawne”. Zdarzają się też rzeczy na które zezwala prawo, ale są one dla wielu osób moralnie niewłaściwe.

6. Nie odrzucaj żadnego pomysłu, tylko dlatego, że w danej chwili brak ci na jego realizację pieniędzy, siły roboczej czy też sił fizycznych albo czasu.

Przeszkoda może być jak ziarenko piasku, które dostało się do muszli małży. Proces, który zaczyna staje się zalążkiem pięknej perły.

7. Nie odrzucaj żadnego pomysłu tylko dlatego, że jest źródłem konfliktów.

Kiedy robisz coś wartościowego, będą tacy, którzy cię za to pokochają i tacy, którzy mogą cię za to znienawidzić.

8. Nie odrzucaj żadnego pomysłu tylko dlatego, że wykracza poza twoje nawyki.

Każdy ma swoją strefę przyzwyczajeń, w której czuje się komfortowo. Poza tą strefą jest progres, rozwiązanie problemu, sukces. Dobrze też wiedzieć, że razem z nimi czekają: lęk, wyzwanie i zaangażowanie. Potrzebujemy nauczyć się w mądry sposób wychodzić ze strefy komfortu.

9. Nie odrzucaj żadnego pomysłu tylko dlatego, że może ci się nie powieść.

” Sukces nigdy nie jest zapewniony z góry, ale też i klęska nigdy nie jest ostateczna.”

10. Nie odrzucaj żadnego pomysłu tylko dlatego, że ma zagwarantowane powodzenie.

„Wszystko jest możliwie. Dasz radę! Pokonasz to. Odniesiesz sukces. ”

Co czujesz, kiedy słyszysz takie słowa? Co sobie wtedy powtarzasz? W co wierzysz i jakie podejmujesz decyzje?

Czasami do tego stopnia nie wierzymy w siebie lub własny sukces, że sabotujemy lub ignorujemy właściwe rozwiązania. Dlatego nie odrzucaj  żadnego pomysłu tylko dlatego, że ma zagwarantowane powodzenie 🙂

Powodzenia 🙂

Ps. Jeżeli interesuje cię temat realizacji marzeń to zapraszam na program: „Rozwijam to co mam, by osiągnąć to, czego pragnę”

komentarzy
  • Witam. Trafiłam w te 10 przykazań jak w 10. Akurat jestem na etapie myślenia o tym jak uciec z korporacji we własny biznes mając córkę na utrzymaniu, kredyt nie mając kasy na to przedsięwzięcie i co gorsza pomysłu. Trochę mi postawiły myslenie do pionu te przykazania:), dziękuję. Ps. Czy możliwe są prywatne konsultacje w związku z tym ?

Bożena Burzyńska