Praktyczne sposoby pobudzania kreatywności w obrazkach

Wedle obietnicy, postanowiłam zrobić małą prezentację naszych różnych kreatywnych działań. Sama byłam zaskoczona jak  dużo mam takich zdjęć! Trudno było wybrać kilka.

Nie chodzi o to by koncentrować się na ich publikacji i żyć bardziej w sieci, niż ze swoimi dziećmi.  Jednak warto przeglądać zdjęcia, dla siebie, by widzieć jak się rozwijamy, poczuć tamtą atmosferę i pokazać dzieciom jak bardzo są pomysłowe, jak wiele się nauczyły i jak bardzo jesteśmy z nich dumni.

Takie refleksje dodają też motywacji i pewności siebie rodzicom. Często jesteśmy wspaniałymi kochającymi rodzicami, ale zamiast dostrzegać w sobie rozwój i potencjał. Dołujemy się każdym błędem i celebrujemy trudne chwile.

Myślę, że w wielu domach dzieją się wspaniałe rzeczy. Pięknie jest widzieć, gdy ludzie świętują niezwykłe chwile i dostrzegają je w codzienności 🙂

Dostarczanie bodźców pobudzających wyobraźnię:

Przebieranki 

Przez prawie pół roku nasi synowie kilka razy w tygodniu przebierali się za Batmana i Spidermana. Stroje uszyliśmy sami, bo te kupione w sklepie były z poliestru, a dzieci bardzo się w tym pocą. Nasze wykonane są z bawełnianych leginsów, koszulek, czerwonego prześcierała i żółtego obrusu. Zaczęło się od peleryn, ale chłopcy tak dobrze się bawili, że postanowiłam uszyć kompletne stroje. Brali je ze sobą nawet jak jechali do dziadków na weekend.

IMG_1795

Korona, która zmienia wszystko

To jedna z wersji korony. Wystarczy pomóc dziecku w zmierzeniu obwodu głowy i sklejeniu korony. Można zrobić korony królewskie albo korony z wizerunkiem zwierzaka. Rysujemy lub drukujemy  obrazek zwierzaka, kolorujemy, wycinamy, przyklejamy i już jesteśmy kotem, psem, lwem, biedronka, żabą, albo angry birds’em 😉 Nie ważne jaki motyw przewodni wybierzemy, najważniejsze, że tworzymy drużynę i świetnie się bawimy.

IMG_1896

Zbroja wojownika

Oto efekt podarowania 4,5 latkowi małej rolki przezroczystej taśmy klejącej, ważne że na własność. Filip pokolorował wydrukowanego angry birds’a i zrobił z niego koronę. Pomogłam mu w wymierzeniu obwodu głowy. Własnoręcznie metodą zgniatania i klejenia stworzył miecz i tarczę, by wcielić się w rolę przywódcy ptasiej drużyny. Byliśmy zaskoczeni i zachwyceni, a Filip bardzo zadowolony z siebie.

20150622_211243

Domy z kartonów

Poniżej wyprawa do Ikei i nowe domki z kartonów po meblach. Mamy też za sobą projekt rakiety kosmicznej i łodzi podwodnej. Kilometry taśmy okazały się niezbędne, bo chłopcy, oczywiście wszystko chcą zrobić sami 😉

20150728_104813

Tworzenie małych dzieł sztuki 

Figurki z kamieni

Paweł z kolegą tworzą ludziki z kamieni, które przywieźliśmy znad morza. To wymagało pomysłowości, cierpliwości, bo trzeba odpowiednio przykleić kamień by ludzik się nie przewracał. Poza tym przyda się odwaga i determinacja, by pokonać strach, kiedy gorący klej spadnie nam na palca. Ale satysfakcja ogromna! Chłopcy byli z siebie na tyle dumni, że przez kilka dni produkowali kamienne statuetki.

20150804_120347

20150805_114719

Zamek z kartonu po soku

Oto rycerski zamek. Powstawał w kilku etapach. Zaczęło się od kartonu po soku, w którym zrobiłam otwór. Pewnego dnia robiliśmy zwierzątka z pianki i Filip zaproponował by na ścianie zamku zbudować gniazdko. ( Inne zabawki z kartonu znajdziesz tu.)

20150830_180122

Łowienie ryb

Z kółeczek od plastikowych nakrętek zrobiłam kiedyś ryby do łowienia w suchym basenie. Myślałam, że to jest zabawa dla maluchów, bo pierwszy raz łowiliśmy ryby gdy chłopcy mieli ok 2 -3 lat . Okazało się, że kiedy 7-latek sam zrobi zabawkę, będzie się nią bawił 🙂

20150803_134245

20150803_134100

Zabawki z rolek po papierze toaletowym

Zabawki z rolek po papierze toaletowym tworzą u nas całe gromady. Dzielimy je na zwierzęta biegające i latające. W okresie intensywnego tworzenia zabawek, dochodziło do tego, że celowo rozwijaliśmy papier toaletowy, żeby mieć rolki dla kolejnych zwierzątek.

IMG_3096

20150805_143519

Ozdoby świąteczne

Ozdoby świąteczne to temat rzeka. Zdaniem naszych dzieci wszystko co ma luźne powiązanie z tematem świąt nadaje się na ozdobę. z resztą nie tylko w święta w naszym domu eksponujemy dzieła wykonane przez dzieci. Wielkanocne króliczki, jajka robione metodą decupage, oddajemy na kiermasze charytatywne w przedszkolu. W ubiegłym roku byliśmy szalenie dumny, bo Pawła Królik w koszyczku, zdobył 2 miejsce w przedszkolnym konkursie. Na Boże Narodzenie już mamy  gotowy projekt Renifera i Mikołaja. Niedługo opublikuje jak krok po kroku wykonać niektóre ozdoby świąteczne 🙂

bozenaburzynska.pl

9-001

Korzystanie z dzieł natury, zachwycanie się pięknem przyrody i jej możliwościami

Twórcza zabawa obniża poziom hormonów stresu, co odblokowuje kreatywność. Będąc nad morzem czy jeziorem wystarczy podsunąć dzieciom jakiś pomysł, albo rozpocząć zabawę.

IMG_3294

W jednaj z książek w rozdziale o kreatywnej zabawie, autorka przedstawia pomysł by pokazać dzieciom jak zbudować tamę. Ostatnio jak byliśmy w górach odniosłam wrażenie, że jacyś rodzice zaproponowali swoim dzieciom budowanie tamy w Karkonoskim Parku Narodowym. Jeśli tak było to chyba nie do końca o to chodzi 😉

20150927_114533

Łuki i strzały

To były nasze pierwsze łuki. Będąc na wakacjach urządziliśmy specjalną wyprawę do lasu po odpowiednie patyki. Chłopcy z wielką ciekawością słuchali opowieści o tym jak ich tata i mama kiedyś też robili łuki. Sami byliśmy zaskoczeni, że to może być, aż tak ciekawe dla dziecka 😉

20150818_172707

W kałużę skok

Dopóki dziecka nie znudzi chlapanie się w kałużach w mieście kalosze to rzecz niezbędna. Przydadzą się też ubrania, których nie będzie nam żal wyrzucić, bo kałuże bywają złośliwe 😉 Ale już u babci na wsi, albo na działce można hasać nawet bez obuwia.

IMG_3532

IMG_9816

Zabawy przy okazji gotowania i  jedzenia

Oto, co zrobił Filip kiedy odkrył, jak to sam nazwał, że „ślina działa jak klej” 🙂

20150808_165708

 

Wszelkiego rodzaju wycieczki i zabawa na dworze

IMG_3355

20141102_153135

20150917_171950

Zapewnienie kontaktu z innymi dziećmi i angażowanie się sam na sam w zabawę z dzieckiem

Interakcyjna fizyczna zabawa z dzieckiem lub miedzy dziećmi, np. łaskotanie, turlanie się, zabawa w naleśnika, przepychanki, stymuluje rozwój wyższych ośrodków mózgowych w tym radzenie sobie z emocjami i stresem.

Portret rodzinny

DSC_0880

Dawniej nie spodziewałam się, że takie proste zabawy, mogą mieć tak duży wpływ na rozwój dziecka. Miewałam czasami poczucie, że mogłabym robić coś bardziej profesjonalnego, albo wizualnie doskonalszego. Jednak w zabawie z dziećmi nie chodzi o to by wszystko pięknie wyglądało i nadawało się na pokaz.

Chodzi o zaangażowanie, bliskość i otwartość.  To przynosi prawdziwe owoce choćaż może na początku ich nie widać. Już wkrótce staną się bardzo wyraźne i to nie tylko w dzieciach, ale także w rodzicach 🙂

Wszystko co dobre warto powtarzać, by dało dobry owoc 🙂

Więcej o rozwijaniu kreatywności, możesz przeczytać tu.

Bożena Burzyńska